Zázemí

Jurta přírodní školky Výhonek vyrostla v květnu 2016 na kopci Výhoně, ve starém zarostlém sadě nad hřbitovem. Díky ní jsme mohli  zahájit celodenní provoz školky.

Jurta je kulatý mongolský stan s dřevěnou konstrukcí a plátěnou plachtou, jehož vlastností je mobilnost: mongolští pastevci, kteří v jurtách tradičně žijí, jurtu dokážou běžně během jednoho dne rozebrat a přestěhovat na jiné místo. Pro svou poměrně rychlou stavbu a klasifikaci mobilní stavby se jurta stává častým zázemím lesních mateřských škol v České republice. Jde ale zároveň o prostor, který má velmi silné kouzlo – kruhový prostor na děti působí uklidňujícím a pozitivním dojmem. A nejen na děti. Také všichni dospělí, kteří do jurty přicházejí, jsou okouzleni.

Hlavním principem přírodní školky (PŠ) Výhonek je celodenní pobyt dětí v přírodě. Jurta nám tedy bude sloužit jako zázemí pro chvíle velmi nepříznivého počasí, odpočinku a společného jídla. Pobyt v jurtě však umožňuje zůstat v kontaktu s přírodou i uvnitř – stěny jurty jsou tvořeny dřevěnou konstrukcí a plachtou, takže děti mohou vnímat, jaké je venku počasí a zároveň být v bezpečí interiéru. Pozemek, na němž jurta stojí, je poměrně blízko civilizaci, zároveň je však už v přírodě. Zarostlý sad postupně ladíme s naší vizí, staráme se o kozy, pečujeme o zahrádku, občas si pohrajeme ve venkovní kuchyňce u pískoviště nebo vylezeme na polehnou meruňku.

Jurta má průměr 8 metrů, je vyrobena z modřínového dřeva, které se na jurtu tradičně používá v Mongolsku, a to z důvodu dobré životnosti, vhodné tvrdosti a váhy a odolnosti vůči škůdcům. Dřevěná kostra je překryta plachtami a izolací z ovčí vlny. Interiér jurty je vybaven nábytkem vhodným pro děti, kuchyňským koutem i toaletami. Uprostřed jurty stojí kamna, která slouží k topení v zimním období.

V České republice je několik firem, které jurty prodávají, my jsme se rozhodli vyrobit si ji svépomocí. Důvodem byla úspora financí, ale především výzva naučit se něco, co ještě neumíme, a vytvořit si svůj prostor vlastníma rukama. Vyrobit dřevěnou konstrukci jurty (včetně návrhů, výpočtů a shánění materiálu) zabralo komunitě LMŠ Výhonek asi půl roku intenzivní práce, na níž se podíleli rodiče, děti i dobrovolníci z řad našich přátel. Díky tomu se nám podařilo celkové náklady na jurtu snížit z 500 tisíc (běžná cena, pokud by byla jurta zakoupena hotová) na 200 tisíc korun.

Náš srdečný dík za to, že jurta stojí a že v ní děti i dospělí mohou zažívat příjemný čas v sepětí s přírodou, patří  všem rukám, které se podílely na výrobě, stavbě a zařizování interiéru jurty, ale také všem, kdo na její vznik přispěli finančními prostředky nebo materiálními dary. Za podporu děkujeme městu Židlochovice, Elišce Zoubkové, Michaele Zoubkové, firmě JAPEZ Vranovice, Pile Vacek Vranovice a firmě Hausner Koryčany. Děkujeme všem rodičům a přátelům naší školky za obětavou dobrovolnickou práci o víkendech a ve volném čase. Velký dík patří také Tudorovi, který nám poskytl knowhow, prostory k práci a své nadšení. Děkujeme
Honzovi Kuglerovi za spolupráci ohledně pozemku pro jurtu. Srdečné díky chceme vyjádřit také skautskému středisku Hrozen, v jehož klubovně jsme mohli mít zázemí, než jsme jurtu dokončili.

Pokud byste sami chěli vidět a zažít jurtu, tak budeme rádi, když se k nám přidáte na některé z našich "mimoškolkových" akcích - seminářích, workshopech či přednáškách, zhlédnete divadelní představení nebo si poslechnout akustický koncert...